Yurt, Kaz Dağları direnişçilerinin işgalci ilan edildiğini yazmıştı: Ve nöbet bitirildi

Yurt, Kaz Dağları direnişçilerinin işgalci ilan edildiğini yazmıştı: Ve nöbet bitirildi

YURT, Kaz Dağları'nı korumak için başlatılan 'Su ve Vicdan Nöbeti'nin 18. gününde yurtseverlerin direnişinin 'içeriden' kırılmak istendiği duyurmuştu. Ve nöbet, direnişin 'komite'sinin kararıyla durduruldu.

Yurt Haber Merkezi

YURT, Kaz Dağları için yurtseverler tarafından başlatılan direnişin 18. gününde direnişin 'içeriden' bitirilmeye çalışıldığını duyurmuştu, Haberde, "Yurtseverlerin Kaz Dağları'ndaki direnişi, Türkiye'de ve dünyada geniş yankı uyandırırken bu eylemlerden rahatsız olanlar da var. Kaz Dağları'nı korumak için başlatılan 'Su ve Vicdan Nöbeti' bugün 18'inci gününde. Direnişçiler, Alamos Gold gidene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguluyorlar. Şantiye alanına yakın bir alanda çadırlarda kalarak nöbete devam eden yurttaşlar şimdi yeni bir 'sorun' ile karşı karşıya. Yurt muhabirlerinin edindiği bilgiye göre, nöbetin başında olduğunu iddia eden 'komite' nöbetteki yurttaşları Kaz Dağları'nda işgalci ilan etti" ifadelerine yer verilmişti. 

İlgili haber - Kaz Dağları direnişine darbe bu kez 'içeri'den: Yurtseverler 'işgalci' oldu!

Haberin devamında şu ifadelere yer verilmişti:

DİRENİŞİ KIRMAK İSTİYORLAR
Bugün itibariyle alana daha fazla çadır kabul etmediklerini belirten 'komite' üyeleri, halihazırda kurulu olan çadırları da bulunan ağaçlık alandan söktürüp yüksek gerilim hattı kablolarının bulunduğu ve güneşe doğrudan temas eden çıplak bir alana taşımak istiyor. Komite, zaten doğa bilinci yüksek olan yurttaşlara gerekçe olarak da 'yangın' tehlikesini gösteriyor. Yurt'a ulaşan ilk bilgilere göre, komitenin kararını ve baskısını tanımadıklarını ilan eden yurttaşlar, altın yağmacıları yetmiyormuş gibi bir de komiteye karşı direnişe geçti.

BELEDİYE ELEKTRİKLERİ KESTİ, TUVALETLERİ KALDIRDI
Kaz Dağları'nda altın madeni için sürdürülen doğa katliamına karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu, pazar günü gerçekleşen Fazıl Say konseri sonrasında eylem alanındaki çadırlı konaklamayı sonlandırma kararı aldı. Nöbetin ilk gününden bu yana alana elektrik, tuvalet, çay hizmeti sağlayan Çanakkale Belediyesi de komik gerekçelerle eylem alanındaki tuvaletleri kaldırdı, özel bir şirket ile anlaşılarak sağlanan elektrik de kesildi. Belediyeden gelen ekipler nöbet alanındaki belediyeye ait malzemeleri topladı.

T24'ten Damla Uğantaş ve Gonca Tokyol'un haberine göre, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı ve Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu Üyesi Rebiye Turan Ünüvar, çadırlı kampın eylem alanında yangın riski oluşturması nedeniyle konaklamayı kaldırdıklarını ancak eylemlerin hem Su ve Vicdan Nöbeti alanında hem de Çanakkale merkezinde devam edeceğini ifade etti.

Konaklamayı kaldırma kararının koordinasyonda yer alan STK ve temsilcilerin ortaklaşmasıyla alındığını belirten Ünüvar, söz konusu kararın bayramdan iki gün önce alındığını ancak bayram dolayısıyla ziyaretçi sayısının artması ve Fazıl Say’ın kendilerine böyle bir talep dile getirmesi üzerine konaklamayı sona erdirme kararını konser sonrasına ertelediklerini ifade etti.

Su ve Vicdan Nöbeti’ni daha geniş kitlelere yaymaya çalıştıklarını belirten Ünüvar, bundan sonraki sürecin iki koordinasyon merkezi aracılığıyla devam edeceğini söyledi. Ünüvar bundan sonra izlenecek 'yol haritası'na ilişkin şu bilgileri paylaştı:

Çanakkale merkez ve nöbet alanı olmak üzere iki merkez olacak. Çanakkale’den kalkan otobüsler, Türkiye’nin her yerinden gelen insanlara kamuoyundaki duyarlılığı artırmak amacıyla rehberlik edecek; bölgeye götürerek doğa katliamını gösterecek. Çanakkale tabanını da içine katarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine yönelik bilimsel bir çalıştay yapılacak.

Bu çalıştayda maden bölgesinin yalnızca Kirazlı-Balaban olmadığı aynı şirketin Ağı Dağı’nda bunun 3,5 katı büyüklüğünde bir bölgede altın arayacağını toplamda 29 bölgede altın-gümüş maden işletmesi olduğunu, metalikleri de sayarsanız bunun 40’ı aştığını dolayısıyla Biga yarımadasının bir doğa katliamıyla karşı karşıya olduğunu bu kapı açılırsa bütün kapıların açılacağını anlatarak hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunu sürdürme kararı aldık.

 120 ÇADIR 'MÜCADELEYE DEVAM' KARARI ALDI

Çanakkale Belediyesi’nin de bileşenlerinden olduğu koordinasyon komitesinin çadırlı nöbetten vazgeçilmesi kararı almasının ardından kampta yeni bir organizasyon şeması kurulduğunu kaydeden gönüllüler, pazar gecesi Fazıl Say konserinin ardından yaklaşık 120 çadırın alanda kalmaya devam ettiğini aktardı. Alanda kalmaya devam edenlerin kendi içinde organize olmaya başladığı, farklı çalışma birimleri kurulduğu belirtilirken, gönüllüler belediyenin sağladığı imkanları geri çekmesiyle birlikte alandaki mevcudiyetin sürdürülebilmesi için STK’lardan ve vatandaşlardan destek isteneceğini kaydetti.