Aslında pek bir tüyosu yokmuş! Lokanta usulü mercimek çorbalarının işte sırrı

Aslında pek bir tüyosu yokmuş! Lokanta usulü mercimek çorbalarının işte sırrı

Lokanta usulü mercimek çorbası pişirmek sanıldığı kadar zor değilmiş

Mercimek çorbası, Türkiye'nin en popüler ve en sık yapılan çorbalarından biridir. Hem lezzeti hem de besleyici özellikleriyle sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olan bu çorba, doğru tekniklerle yapıldığında tam anlamıyla bir lezzet şölenine dönüşebilir. İşte size lezzetli mercimek çorbasının 10 sırrı!
 

1-Mercimek çorbasının kıvamını tutturmak için suyunu iyi ayarlayın: Mercimekler ve diğer malzemeler kaynayan suda iyice eridikten sonra su ilave edebilirsiniz. Ancak ilk baştan çok su eklerseniz çorbanız lezzetsiz, su gibi olur bu yüzden çorbaya baştan çok su vermeyin.

2- Çorbanın kıvamını artırmak için un değil patates kullanın: Patatesin içerisinde bol miktarda nişasta vardır. Nişasta da bildiğiniz üzere en iyi kıvam artırıcılardandır. Bu yüzden çorbanıza 1 orta boy patates atarsanız mercimek çorbanız daha kremamsı güzel bir kıvam alacak.

3- Mercimek çorbasında et suyu kullanacaksanız et suyunun yağını ve koyu renk köpüğünü mutlaka ayırın: Kemikli ilik suyu veya ilik suyu kullanılan çorbalar elbette daha lezzetlidir. Ancak bu su hazırlanırken kaynayan tencerenin üst yüzeyine çıkan koyu renk köpük kesinlikle alınıp atılmalı yoksa çorbanın tadı bir garip olur ve rengi bozulur. Et suyu soğuyunca su yüzüne çıkan yağları da atmalısınız. Yoksa çorba çok ağır olur.

maxresdefault.jpg

4- Fazla baharatlarla çorbanızın tadını bozmayın: Mercimek çorbası tuz ve kimyon dışında baharat kullanmanızı gerektirmez. İsteğe bağlı olarak üzerine kızdırılmış pul biberli sos da dökebilirsiniz. Ama kekik, nane gibi baskın malzemeleri mercimek çorbasına koymayın.

5- Mercimek çorbasının gaz yapmaması için: Mercimek yapısı gereği çok gaz yapan bir bakliyattır. Bunun olmaması için gaza çare olan kimyon baharatını kullanmayı ihmal etmeyin. Farkı hemen anlayacaksınız.

6- Mercimek çorbasının renginin daha turuncu ve kırmızı olması için; 6-8 kişilik çorbanıza ilk başta soğanı kavururken 1 tatlı kaşığı domates salçası ekleyebilirsiniz. Çorbaya eklenecek havuç da rengini güzelleştirecektir. İsterseniz 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyerek de rengi güzelleştirebilirsiniz.

7-Mercimek çorbasının katılaşmaması için; Mercimek dışındaki sebzelerin miktarını çok abartmayın. Özellikle patates kıvamı koyulaştırdığından çok kullanılmamalı. Mercimek çorbası koyu olursa ne yapılır diye düşünüyorsanız ve seyrelsin istiyorsanız su ekleyebilirsiniz. Ama bu su mutlaka kaynar olmalı.

8- Mercimek çorbasına zencefil katılır mı; diye düşünüyorsanız 1 tavla zarı kadar taze zencefili ezip ekleyebilirsiniz. Ama daha fazla eklerseniz tadını acıtabilir. Zencefil çorbanın lezzetini biraz değiştirir ama faydalarını da artırır.

9-Mercimek çorbası nasıl sarı olur? Bu sorunun yanıtı çok basit salça veya havuç eklemeyin ve patates miktarını arttırın, bu sayede çorba daha sarı olacak. İsterseniz sarı mercimek kullanarak işinizi garantiye alabilirsiniz.

10- Blender ile mercimek çorbası nasıl yapılır? Sorusunu da yanıtlayalım; Çorbanızın içindeki mercimekler ve sebzeler tamamen pişip erimeye yüz tutunca el blenderını çalıştırın ve altını kıstığınız çorbanın içine sokup daireler çekerek çorbayı pürüzsüz hale getirene kadar devam edin. Dikkat edin sıcak çorba üzerinize sıçramasın.

Kaynak: haberciniz.biz

İlgili Haberler