Çamaşır suyu lekesini  silgi gibi anında çıkarıyor! Ovalamaya bile gerek yok...

Çamaşır suyu lekesini silgi gibi anında çıkarıyor! Ovalamaya bile gerek yok...

Bazen istenmeyen kazalar sonucu kıyafetlerimize veya sevdiğimiz eşyalara çamaşır suyu lekesi bulaşabiliyor. Ancak endişelenmeyin, çamaşır suyu lekesinden kurtulmak aslında sandığınız kadar zor değil. Pratik bilgilerle bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Bazen istenmeyen kazalar sonucu kıyafetlerimize veya sevdiğimiz eşyalara çamaşır suyu lekesi bulaşabiliyor. Ancak endişelenmeyin, çamaşır suyu lekesinden kurtulmak aslında sandığınız kadar zor değil. Pratik bilgilerle bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

İnternethaber sitesinde yer alan bir içerikte, çamaşır suyu lekesinden kurtaran yöntemler paylaşılmıştır. İşte bilmeniz gereken o yöntemler:

1. İlk olarak, 1 yemek kaşığı beyaz sirkeyi 2 su bardağı su ile karıştırın. Bu karışımı kullanarak lekeli alanı temizleyeceksiniz.

2. Lekeli alanın kir veya tozdan arınmış olduğundan emin olun. Temiz beyaz bir bez alın ve soğuk suya batırın. Ardından lekeli bölgeyi silin.

3. Etkilenen alanı sürekli olarak sürerek, lekenin aydınlanmasını sağlayın. Ancak dikkat edin, giysilerinize zarar verebileceğinden lekeyi sirke ile fazla ıslatmamaya özen gösterin.

4. Leke tamamen kaybolana kadar kurutma işlemini tekrarlayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde solüsyon ağartıcının kalıntılarını kaldıracak ve lekenin yoğunluğunu azaltmış olacaksınız.

maxresdefault-004.jpg

5. Leke kaybolduktan sonra, sirkenin kokusunu ve kalıntılarını gidermek için çamaşırlarınızı düzenli olarak deterjanla yıkayın. Giysileri kurumaya bırakın veya güzelce kurutun.

Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa, aşağıdaki alternatifleri deneyebilirsiniz:

1. Alkol ile çamaşır suyu lekesinin olduğu alana hafifçe uygulayın.

2. Tüm elbisenin rengini çamaşır suyu ile çıkarmak için elbiseyi çamaşır suyuna batırabilirsiniz. Ancak bu yöntemde dikkatli olmanız ve elbisenin renginin zarar görmemesine özen göstermeniz önemlidir.

3. Çamaşır kalemleri kullanarak lekeli alanı boyayabilirsiniz. Bu yöntemle lekeyi kapatmanız mümkün olacaktır.

4. Eski zamanlardaki gibi yama yaparak lekeli alanı kurtarabilirsiniz. Bu yöntemle lekenin görünümünü gizleyebilirsiniz.

5. Çamaşır suyu ile temas eden kıyafetlerinizi kumaş boyası ile boyayabilirsiniz. Bunun için kaynar suya kumaş boyasını ekleyip karıştırın, ardından lekeli kıyafeti bu suya bastırın. İyice bekletip durulayın ve kurumaya bırakın. Bu şekilde leke kapanmış olacaktır.

ÇAMAŞIR SUYU LEKESİNDEN NASIL KORUNURUZ?

Yaşam alanında genel bir temizlik yapacaksanız, temizlik için eski kıyafetler seçmeniz en iyi yöntemdir. Böylece sevdiğiniz kıyafetlerinize herhangi bir zarar gelmemiş olur.
Çamaşır suyunun en ufak bir damlası bile kıyafetinize geldiğinde, renk açılmasına neden olur. Bu durumun azda olsa önlemek için klorsuz çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Klor içermeyen çamaşır suyu, giysilerin rengini ağartmaz ve olası kazalarda kıyafetleriniz korunmuş olur.
Kıyafetler dışında çamaşır suyu cilt içinde oldukça zararlıdır. Cildinizle temas ettiğinde tahriş, kızarıklık ve deri soyulması gibi sorunlar yaratabilir. Bu durumun önüne geçmek için temizlik eldiveni kullanmalı ve ağız maskesi olmadan temizlik yapmamalısınız.
Temizlik sırasında çamaşır suyunu saf su ile sulandırarak kullanmanız, yumuşamasını sağlayacaktır. Temizlik sonrasında ise alanı iyice havalandırmayı unutmamalısınız.

Derleme: Yurtgazetesi.com.tr

İlgili Haberler