Çaydanlıktaki kireç için en etkili çözüm. Temizleyip yeni gibi başkasına bile satabilirsiniz

Çaydanlıktaki kireç için en etkili çözüm. Temizleyip yeni gibi başkasına bile satabilirsiniz

Çaydanlıkta oluşan kireç için en etkili çözüm bulundu. İşte o yöntem

Çaydanlıkların zamanla biriken kireç lekeleri, sadece göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturmaz, aynı zamanda çayın lezzetini de olumsuz etkileyebilir. Bu durumda çaydanlıktaki kireç için en etkili çözümü bulmak oldukça önemlidir.
 

Temizlediğiniz ve parlattığınız çaydanlığınızı, artık yeni gibi başkasına bile satabilirsiniz. Çünkü ona vereceğiniz değer, sadece temizliğiyle bile yeterli olacaktır.
 

Çaydanlığının yarısına kadar su ekleyin ve ocağa koyun. Limon tuzunu ilave edip kaynayana kadar bekleyin. Kireç tabakası derinse karışımı yirmi dakika kaynatın. Kireç erimeye başlar başlamaz ocağın altını kapatın ve temizleyin.

Çaydanlığı sirke ve tuzla da temizleyebilirsiniz. Sirke hemen hemen her türlü temizlikte kullanılırken, kireci sirke ile temizlemek elbette mümkün. 2 yemek kaşığı sirkeyi demliğe dökün üzerine biraz su ilave edin. Çok fazla kalıntı oluştuysa ve kalıntılar varsa sirkeye 1 yemek kaşığı sofra tuzu ekleyin. Kireç kaybolana kadar 10 dakika bekletin. Suda çözünen kireç dağıldığı için demliği bulaşık süngeri yardımıyla güzelce yıkayın. Sirke kokusunun gitmesi için demliğin iyice yıkanıp kurutulmasını öneririz.

maxresdefault-001.jpg

 

Çaydanlığını yarısına kadar su ekleyin ve yaklaşık 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Bu şekilde kaynatma işlemini gerçekleştirin. Daha sonra sünger yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Musluk suyunda bulunan kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller kuruyarak beyaz izler bırakır. Sitrik asit, çaydanlıkların içindeki kireç ve hoş olmayan kokuların giderilmesinde etkilidir. Çaydanlığa biraz su ekleyin, 30 g sitrik asit ekleyin ve çözünmesi için karıştırın. Kapağı kapatın ve suyu kaynatın. Kaynama noktasından sonra ocaktan alın ve yaklaşık 2 saat bekletin. Suyu tekrar doldurun ve kaynatın.

Kaynak: haberturk.com

İlgili Haberler