Ortanca bitkisinin daha iyi çiçek açmasını sağlayacak tüyo! Hızlıca büyüyor

Ortanca bitkisinin daha iyi çiçek açmasını sağlayacak tüyo! Hızlıca büyüyor

Ortanca bitkisi, doğru bakım ile uzun yıllar boyunca evinizde güzellik ve neşe kaynağı olabilir.

Bu nedenle, bu güzel bitkinin bakımına gereken özeni göstermek, onun sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümesini sağlayacaktır.

Ortanca bitkisi bakımı konusunda bilgi sahibi olmak, evde bitki yetiştirenler için oldukça önemlidir. Ortanca bitkisi, gösterişli çiçekleri ve hoş kokusuyla popüler bir iç mekan bitkisidir. Ancak, bu bitkiyi sağlıklı ve mutlu tutabilmek için belirli bakım adımlarına dikkat etmek gerekmektedir.
maxresdefault-002.jpg

ORTANCA BAKIMI NASIL YAPILIR?

  1. Ortanca güneşi çok sevmediği için, yarı gölge alanlara konumlandırmak gerekir.
  2. Toprak seçimi: Organik, humuslu ve iyi drenajlı toprakları sever. Toprak, organik maddeler bakımından zengin olmalıdır.
  3. Sulama: Bol suya ihtiyaç duyar. Sıcaklığa bağlı olarak haftada bir veya iki kez sulanması gerekir.
  4. Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında genel amaçlı gübre kullanılmalıdır. Böylece yaz aylarında daha fazla ve daha sağlıklı çiçeklenme olacaktır.
  5. Dış mekanda yetiştirilecekse, soğuktan korumak için kış aylarında üzerine örtü serilmelidir. Rüzgardan korunması, çiçeğin gelişimi için çok önemlidir.
  6. Kesme ortancalar, hızla nem kaybettikleri için kısa zamanda solmaya başlar. Bunu önlemek için, çiçekler oda sıcaklığındaki suya batırıp çıkarılmalı ve vazoya yerleştirilmelidir.

Ortanca Ne Zaman Çiçek Açar?

Ortanca, yaz çiçeğidir. Nisan ayında görülmeye başlayan çiçekler, yaz sonuna kadar bahçeleri neşelendirir. Ortanca'nın 70'den fazla türü vardır. En çok tercih edilenleri; Bigleaf, garden, endless summer ve french'tir.

İlgili Haberler