Balbay: Tüzük, siyasi partilerin Anayasasıdır

CHP İzmir milletvekili, YURT Gazetesi yazarı Mustafa Balbay bugün YURT Gazetesi'nde yayınlanan Gündem Köşesinde CHP'nin 9-10 Mart’ta yapacağı Tüzük Kurultayı ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

22 Şubat 2018 Perşembe 11:29
Balbay: Tüzük, siyasi partilerin Anayasasıdır

CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay YURt Gazetesi'ndeki bugünkü köşesinde CHP'nin 9-10 Mart’ta yapacağı Tüzük Kurultayı'nı yazdı. "Tüzük, siyasi partilerin Anayasasıdır" ifadelerini kullanan Balbay'ın yazısının tamamı şu şekilde:

CHP’nin 36. Olağan Kurultayının ardından 9-10 Mart’ta Tüzük Kurultayı kararı alındı. Bir ülke için anayasa ne ise tüzük de siyasi partiler için odur. Bir başka anlatımla siyasi partilerin anayasası tüzüktür.
Yurttaşlar ülkelerine anayasa ile bağlanır. Bunu güçlendirmek için “anayasal vatandaşlık” diye bir kavram da öne çıkmıştır.
Siyasi parti üyeleri de partilerine tüzük ile bağlıdır. Parti üyeliğinden doğan hakları ve sorumlulukları tüzükte yazılıdır. Parti içinde almak istediği görevlere nasıl geleceği burada yazılıdır. Milletvekili, Belediye Başkanı adaylarının hangi yöntemlerle belirleneceği burada yazılıdır. Halen yürürlükte olan sisteme göre cumhurbaşkanını halk seçeceği için partinin cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyeceği de burada yazılı olması gerekir.
CHP, normal takvim uygulanırsa 2019 öncesinde iç düzenini bir kez daha gözden geçiriyor. 
Bu olumludur ve gereklidir.

Nasıl bir tüzük?
Daha net sormak gerekirse...
Tüzüklerin efendisi kim olacak?
Genel merkez mi örgüt mü?
Öteki partilerde bu sorunun yanıtı bellidir ve tartışmasızdır; tüzüklerin efendisi genel başkandır. Yani genel merkez bile değildir.
CHP’de ortak bir kullanım vardır. Genel başkan önemli ölçüde belirleyicidir. Ancak örgütün, parti tabanının, üyelerin de söz sahibi olduğu süreçler vardır.
Önümüzdeki tüzük kurultayından beklenen daha demokratik, daha kapsayıcı, daha net, tabanı daha çok sorumluluğa katan bir metnin ortaya çıkmasıdır.
Bunun da çerçevesi bellidir; parti organlarında ve adaylıklarda üye katılımlı önseçimin esas olması.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, 8 yıllık sorumluluk sürecinde yukarıdaki istemi temel alan adımlar attı. Beklenen; bunu daha ileri götürmesi. Geriye götürmeyi aklından bile geçirdiğini sanmıyoruz. 
CHP’de üye listesi, üyelerin sorumluluklarını yerine getirip getirmediği öteden beri konuşulur. Buna elbet bir çözüm üretmek gerekir. Ancak çözüm üyeler arasında ayrım yapmak olmamalıdır. Bu, CHP’yi hem geriye götürür hem de yeni tartışmaları beraberinde getirir.
Örneğin, aidatı ödeme-ödememe ayrımı, parti çalışmalarına katılımla yapılacak ayrımlar sağlıklı olmayacaktır. CHP, kadınlarla birlikte tüm yurttaşlara seçme seçilme hakkını dünyanın pek çok ülkesinden daha önce vermekle övünen bir parti. Şimdi tüzük değişikliği ile üyeleri arasında oy verme yeterliliğine sahip olanlar olmayanlar diye bir ayrım yaparsa, kendi tarihine ters düşer. Bunun yerine parti içi eğitimle üyelerin aidiyet duyguları arttırılabilir.
Tüzük değişikliğinden beklenen bir başka adım da kadın kollarının ve gençlik kollarının ekonomik olarak güçlendirilmesidir. 

9 Mart’a dek tüzüğe ilişkin değerlendirmelerimizi Yurt sütunlarından yurttaşlara ulaştırmayı sürdüreceğiz.
Tüzüğün hemen sonrasında bir adım daha gerekiyor. Adı değişebilir, bizim önerimiz program Kurultayı.
CHP’nin 14 Ocak 1959’da 14. Olağan Kurultayı sonrasında kamuoyu ile paylaştığı “İlk Hedefler Beyannamesi” siyasi tarihimizin en önemli metinlerinden biridir.
Orada gündeme getirilen sorunlar ve çözüm önerileri  yer yer bugünü de çağrıştırmaktadır.
İktidara geldiğinde Türkiye’yi AB’ye sokacağını söyleyen AKP, Suriye’ye soktu.
Çözeceğini vadettiği sorunları düğüm haline getirdi.
Sorunlara “nasıl çözerim” diye değil “nasıl kullanırım” diye yaklaştı.
Böyle bir ortamda tek seçenek Cumhuriyet Halk Partisi’dir. O da bunu güçlendirmiyorsa, bunun bahanesi olmaz.

Son Güncelleme: 22.02.2018 13:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yelda 2018-02-22 13:39:08

DÜŞLER VARDIR SATILMAZ!
Düşler vardır satılmaz, diyor şarkı. Evet bizim de düşlerimiz var, asla satmayacağımız. Belki biz de sahip olamayacağız. Düş kurmak biraz da böyle değil midir?
Son dört gündür kurultayı konuşuyoruz. Kızgınız, üzgünüz, umutlarımız hırpalanmış. Yazdığımızda, yorum yaptığımızda sadece düşüncelerimizi paylaşmıyoruz. Düşlerimizi de paylaşıyoruz. Hatta düş kırıklıklarımızı.
Tüm ülkenin umududur #CHP. Hangi partiye oy verirse versin insanlar bilir CHP hep vardır, var olacaktır. Bütün kızgınlığımız da bu yüzden değil mi? Biz bir ülke düşledik. Yeniden yurttaşlık kavramının hatırlanacağı, bu ülkenin kurucu değerleri etrafında birleşileceği, inancın sorgulanmayacağı, fikirlerin özgür olacağı, bu topraklara bağlı olan köklerimizin kurutulmayacağı bir ülke. Biz bir ülke düşledik; sokaklarında çocuklarımızın güvenle koşturacağı, gençlerimizin umut içinde el ele tutuştuğu bir ülke. Biz bir ülke düşledik; Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Güneydoğu'da verdiğimiz şehitlerin ruhuna yakışır bir ülke. Biz bir ülke düşledik; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyet ile yaşadığımız bir ülke. Biz bir ülke düşledik; annelerin babaların ağlamadığı, evlatların ölmediği bir ülke. Biz bir ülke düşledik; sokaklarında şiirlerin yaşadığı, kırlarında tabiat ananın çizdiği resimleri seyrettiğimiz bir ülke. Biz bir ülke düşledik; bilim insanlarımızın, sanatçılarımızın, aydınlarımızın her gün çoğaldığı, bizi mutlu, umutlu yarınlara ulaştırdığı bir ülke. Biz bir ülke düşledik; hep birlikte aynı amaçla, kardeşçe yaşadığımız bir ülke.
Biz bu düşlerimizi derledik, topladık #CHPKurultayı na yükledik. Güzel değişimlerin olacağına inandık küçük çocuklar gibi belki. Yeterince ses verirsek sesimizi duyan olur sandık. O kadar naif o kadar heyecanlı o kadar umut doluyduk ki göremedik. Göremedik koltuk sevdasının bu ülkeye yerleşmiş bir hastalık olduğunu. Göremedik adaletin sözde kaldığını. Göremedik delegelerin umutlarımızı kıran hamlesini. Demokrasi şöleni olacak, diyenlere inandık. Sandık ki; dört aday çıkacak. Sandık ki; dört aday konuşacak. Sandık ki; delegeler ellerini yüreklerine koyacak. Bu sefer başarırız sandık. Hep seçmenden beklenecek değildi ya fedakarlık. Elbet koltuk sahipleri de üstlerine düşeni yapacaktı. Koskoca #CHP idi. Hatta tüm kızanlar, küsenler geri dönecekti. Çünkü #CHP ülkenin partisiydi. Bir kesimin değil. Çünkü CHP tüm ülkenin umuduydu. Olmadı. Küskünlere, gidenlere yenileri eklendi. Aman şimdi değil, diyenler elbette var. Seçim yaklaşıyor, sözleri yeniden dillerde. Ancak bu sefer biz tamamız. Çünkü düşler vardır, satılmaz. Biz bu ülkenin geleceği ile ilgili düşlerimizden asla vazgeçmeyiz. Ata'nın evlatları olarak mutlaka bir çare buluruz. Şu an sadece göremiyoruz. Ama olduğunu biliyoruz, hissediyoruz.
Belki bir gün bu tüzük değişir. Belki bir gün delege sistemi kalkar. Belki bir gün insanlar koltuklarından kalkmayı öğrenir. İşte o zaman bizler de yeniden oyumuzu, emeğimizi veririz #CHP ye. Ama o gün bu gün değil. Bizim düşlerimiz vazgeçilmez.

Avatar
Zübük 2018-02-22 12:09:51

"İktidara geldiğinde Türkiyeyi ABye sokacağını söyleyen AKP, Suriyeye soktu.
Çözeceğini vadettiği sorunları düğüm haline getirdi.
Sorunlara nasıl çözerim” diye değil nasıl kullanırım” diye yaklaştı.
Böyle bir ortamda tek seçenek HALKIN DEVRIMI dir gerisi ilerisi yok.

Avatar
chp ve adayı 2018-02-22 11:35:01

Chp yönetim kadrosu hiiiç zahmet etmeyecek. ABD bunlara yani chp içideki baş ajan kılıçdaroğluna emir verecek ve diyecekki adayınız x kişisi onu destekleyeceksiniz. kılıçdaroğluda boynunu bükerek tamam efendim, emredersiniz efendim diyecektir. başka türlü düşünmek cahillik olur.