Selahattin Demirtaş'tan, Fatih Portakal'ın sorularına cevap

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Fox TV haber spikeri Fatih Portakal'ın Twitter'dan cumhurbaşkanı adaylarına yönelttiği soruya cevap verdi. Demirta, Portakal'a "Gönül isterdi ki, bunları sizinle yüz yüze konuşabilelim. Şimdilik, fikirlerimi buradan kısaca belirtmekle yetinmiş olayım" dedi. 

07 Mayıs 2018 Pazartesi 15:46
Selahattin Demirtaş'tan, Fatih Portakal'ın sorularına cevap

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan  Demirtaş, Portakal'ın 5 Mayıs'ta Twitter'dan paylaştığı "Liderlerden çözümünü duymak istediğim 3 mesele var: 1- gençlerin geleceklerine nasıl umut olacasınız? 2- Kadın yurttaşlari toplumda nasıl eşit hale getireceksiniz? 3- Emeklilikten sonraki hayatı nasıl daha mutlu kılacaksınız? Süslü cümleler kurmak kolay, bunlara cvp var mı?" sorularına cevap verdi. 

"Sorularınızın bana gelmesi biraz zaman aldı, koşullar malum" diyen Demirtaş, "Gençler için başlığında verdiği cevapta, "Türkiye'deki gençlerin önündeki en büyük engel AKP iktidarıyla derinleşen yoksulluktur. yoksulluk ve tüm fırsat eşitsziliklerinin ortadan kaldırılması gençlerin potansiyelini ortadan kaldıracaktır" dedi. 

Demirtaş, "Ülkemizdeki her 5 gençten biri işsizdir. Sadece iş hayatındaki çalışma sürelerinin kısaltılmasını, asgari harcamaların kısıtlanmasını ve kamudaki makam arabası, helikopter, uçak gibi israf kalemlerinin bitirilmesini sağlayarak bile gençlere büyük bir istihdam alanı yaratabiliriz" diye cevap verdi.

Demirtaş  gençler için Genç Kart projesi hazırladıklarını belirterek, "Her genç için Genç Kart projesiyle günlük yaşamlarına destek olacağız. Aylık 500 TL kredi  yüklenecek olan Genç kart, ulaşım, yemek, kültür, sosyal faaliyetler, iletişim gibi alanlarda kullanılabilecek. Her gence şart aranmaksızın "Genç Kart" sağlanacaktır" açıklamasında bulundu. 

Demirtaş, Kadınlar için başlıklı cevabında, "Türkiye, çocuk doğurma oranlarının en yüksek, buna karşın ulaşılabilir bakım merkezlerinin en az olduğu ülkelerden biri. bu nedenle ilk adımlardan biri olarak, çocuk bakım ve eğitim merkezlerinin sayısını artıracağız. Böylece kadınların, sosyal, ekonomik ve siyasal hayatına katılımın önündeki engellerden birini ortadan kaldıracağız" dedi. 

Demirtaş, emekliler için şu yanıtı verdi: 

"Emekli maaşı olmayan bir milyon yaşlıya bin lira ödeme yapacağız. En düşük, emekli maaşını 3 bin lira yapacağız. Kıdem tazminatı ve emekli ikramiyesini güvence altına alacağız. Böylece çalışanlar zamanı geldiğinde emekli olmaktan imtina etmeyecekler. Bu yolla gençlere yeni iş ilanları da açmış olacağız."

Demirtaş'ın açıklamalarının tam metni şöyle:

GENÇLER

Türkiye'de gençlerin önündeki en büyük engel AKP iktidarı ile derinleşen yoksulluktur. Yoksulluk ve tüm fırsat eşitsizliklerinin ortadan kaldırılması, gençlerin potansiyellerini açığa çıkaracaktır.
Toplumdaki yoksulluğu ortadan kaldıracak şekilde, gelir dağılımında ve vergilendirmede adaleti sağlamamız çok gereklidir. Toplumda bir yaraya dönüşmüş işe alımlardaki torpili kaldırmak, gençlerin mesleklerine aidiyetini ve geleceğe bakışını güvenli hale getirecektir. Ülkemizde her beş gençten biri işsizdir. Sadece iş hayatındaki çalışma sürelerinin kısaltılmasını, askeri harcamalann kısıtlanmasını ve kamudaki makam arabası, helikopter, uçak gibi israf kalemlerinin bitirilmesini sağlayarak bile gençlere büyük bir istihdam alanı yaratabiliriz. Her genç için "Genç Kare' projesi ile günlük yaşamlarına destek olacağız. Aylık 500 TL kredi yüklenecek olan "Genç Kare' ulaşım, yemek, kültür, sosyal faaliyetler, iletişim gibi alanlarda kullanılabilecek. Her gence şart aranmaksızın "Genç Kare' sağlanacaktır.
"Gençlerin sorunlarını en iyi ben çözerim" demek yerine, bu sorunları "en iyi gençlerin kendisi çözer" demek gerekir. Siyasetçilerin gençlere verebilecekleri en büyük umut "dürüst, ahlaklı, şeffaf ve mütevazı" siyasetçi profili ile siyasete olan saygı, ve ilgiyi arttırmaktır. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nı a,racağız, "Gençlik Bakanlığı" adı altında yeni bir bakanlık kuracağız. Bakanın kendisi gerçelcten de genç olacak ve bu bakanlığın tek amacı gençleri geleceğe en iyi şekilde hazırlamak olacaktır. Gençlik Bakanlığı, diğer bütün bakanlıklan da gençler için özel uygulamalar ve projeler konusunda zorlayacak ve harekete geçirecek bir tür koordinatör bakanlık gibi olacaktır. Gençlerimizin demokrasiyi, kültürün bir unsuru olarak özümsemiş, ülkenin, toplumun ve elbette tüm insanlığın yararına düşünebilen, üretebilen özgür bireyler olarak yetişmelerini sağlamak Türkiye'nin en büyük güvencesi olacaktır. Biz gençleri hiçbir kalıba sokmaksızın, fikirleri ne olursa olsun, kendileı-ini özgürce ifade edebildikleri, geleceklerini başka bir ülkede değil, bu bereketli topraklarda gördükleri bir ülke var edeceğiz.

KADINLAR

Kadınların eşit yurttaş olmaları erkekler tarafından bahşedilecek bir lütuf değildir. Türkiye'de kadınlara yönelik politikalar iktidarın siyaset anlayışının turnusol kâğıdıdır. AKP'nin 16 yıllık politikasının en dip noktası kendini kadınların bedenine, yaşam tazına ve değerlerine yönelik saldırılar olarak gösterdi.
Bize düşen şey kazanılmış olan hakları anayasal, yasal, idari, pratik açıdan güvenceye almaktır. Erkek egemen zihniyetin değişmesi için toplumsal seferberlik başlatmaktır. Örneğin erkek siyasetçiler kadınlara dair konuşurken "kadınlarımız" demeyi bırakmakla ilk adımı atabilirler. Kadınlar bizim değildir, kadın kadındır, bize ait değildir. Hiç "erkeklerimiz" diyen erkek siyasetçi gördünüz mü mesela?
Kadınlar eşit ve özgür olmadan toplum asla özgür olmaz. Demokrasi toplumu olamayız. Cumhuriyetimizin daha fazla demokrasi ile buluşmalı için en önemli başlıklardan biri de kadınların daha özgür ve eşit olmaları mücadelesinin başarıya ulaşmasıdır. Bu bakış açısıyla, kadınların çoğunlukta olduğu bir Cumhurbaşkanlığı yönetim mekanizması oluşturacağız. Kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz saldırılarına karşı daha sonuç alıcı idari, hukuki, kültürel tedbirler alacağız. Ancak asıl hedefimiz, şiddeti ortaya çıkaran cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmek olacaktır.
Türkiye, çocuk doğurma oranlarının en yüksek, buna karşın ulaşılabilir çocuk bakım merkezlerinin en az olduğu ülkelerden biri. Bu nedenle ilk adımlardan biri olarak çocuk bakım ve eğitim merkezlerinin sayısını arttıracağız. Böylece kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal hayatına katılımının önündeki en önemli engellerden birini ortadan kaldıracağız.

EMEKLİLER

12 milyon emeklinin üçte ikisi hâlâ çalışıyor, Yani aslında emekli olamadılar. Bizler yaşam kalitelerini arttırarak emeklileri emekli edeceğiz. Emekli maaşı olmayan bir milyon yaşlıya, aylık 1.000 lira ödeme yapacağız. En düşük emekli maaşını 3.000 lira yapacağız. Kıdem tazminatı ve emeklilik ikramiyesini güvence altına alacağız. Böylece çalışanlar, zamanları geldiğinde emekli olmaktan imtina etmeyecekler. Bu yolla, gençlere yeni iş alanları da açmış olacağız.
Emekli olup hayatının geri kalanını dinlenerek, gezerek, okuyarak, ailesi ile zaman geçirerek tamamlayacak her insanın sahip olması gereken haklar çalışırken sahip olduklanndan kesinlikle daha fazla olmalıdır. Bu bir sadaka falan değil, emekçilerin ülke ve toplum adına yaptıklanndan dolayı hak ettikleri onurlu bir kazanımdır. Emekliler, uçaklar dâhil ulusal veya uluslararası seyahatlerden yüzde 50 indirimle yararlanacaklar. Ücretsiz sağlık hizmetini evde veya hastanede eksiksiz alacaklar. Şehir içi ulaşım, müze ziyaretleri, tarihi ören yerleri vb. ücretsiz olacak. Emekliler bütün kültürel etkinliklerden indirimli yararlanacak. Turizm Bakanlığı'nın Türkiye'nin her yerinde sağlayacağı anlaşmalı otellerde yüzde 50 indirimle tatil yapabilecek. Yerel yönetimler aracılığıyla emeklilere yönelik müzik, resim, edebiyat, el sanatlan, teknoloji, bilişim atölyeleri açılacak. Her emekli yurttaş aylık standart bir milctarda ücretsiz cep telefonu ile konuşma ve internet hakkına sahip olacak.
Emekliler sendika kurup hükümetle her yıl sosyal ve ekonomik haklar konusunda pazarlık yapma hakkına sahip olacak. Emekli olduktan sonra çalışacak yurttaşların emekli aylığından yapılan kesintiler kaldırılacak. Peki, bunlar neden yapılmalı? Çünkü onlar bu ülkeyi alınlannın teri ile var ettiler. Başka bir gerekçe lazım mı ki? Bütün bunlann kaynağı da, yandaşlara tanınan vergi aflarında, ülkeden kaçırılan paralarda, ödenen yüksek faizlerde, dev israf projelerinde, örtülü ödenek gibi kalemlerdedir.

Bunlarla birlikte, bir de Cumhurbaskanlığının masraflarını kısarsak kaynak yeter de artar bile :) Bunların hepsini de "BEN" yaparım demiyorum, "BİZ" yaparız diyorum. Yeter ki "BİZ" olalım. Selamlar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bb 2018-05-07 15:52:45

Bİ meral ı bi seloyu şişirin verin ayarı verin. verin pompalayın. yırtılana patlayana kadar şişirin. ulan hapistemi gezidemi deömeçler o biçim. yuhh

Misafir Avatar
aferin demirtaş 2018-05-08 09:03:32 @bb

fetöden dönmelerin söylemediklerini söylemişsin sende çık kandil beni kandırdı affet beni halkım de iş bitsin örnekleri çok piyasada

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
HANGİSİ TEHLİKELİ 2018-05-07 22:51:10 @bb

DEMİRTAŞMI,ÜLKENİN MALINI SATANLARMI.HIRSIZIN YAKALANMAMAK İÇİN HERKESE RÜŞVET VEREREK YAKALANMADIGINI VE EKİBİNİ ÇOGALTTIKÇA SATILAN MAL VE RÜŞVETİN ARTMASI.SON NEREYE VARIR

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
UHU YA CEVAP 2 2018-05-07 16:07:44 @bb

OLUM SİZ KENDİ KATİLİNİZE AŞIK OLMUŞSUNUZ COK CANIN ÇEKİYORSA GİT BERABER YAT YANINDA .. UTANMAZLAR ..... SELONUN NE BOK OLDUGUNU HERKEZ BİLİYOR ÇOCUGUYN VARSA BİRGÜN TERÖRE GİDERSE BURADA AYNI ŞEKİLDE SAVUNMANI BEKLERIM UTANMAZLAR

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
UHU YA CEVAP 2018-05-07 16:05:44 @bb

SEN NE DİYORSUN LAN DİNGİL MAYMUN .. TERÖRİST SAVUNUCUSU

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
Uhu 2018-05-07 15:54:13 @bb

Ne Dion mal

Beğenmedim! (1)
Avatar
GELE ME 2018-05-07 23:55:49

sayin demirtas AKP VE CHP YE RAKIP VE OLDUGU ICIN ICERI ATILDI CHP BILMIYORMUYDU DOKUNMAZLIKLAR KALKINCA HDP LILERI ICERI ATIYORLAR BELKI OYLAR BANA GELIR DIYE AKP ILE DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRDI

Avatar
ERTY 2018-05-07 16:05:12

SELOYU BİLE SİSİRİYOR BU MAYMUN MEDYA .... FATİHİNDE PKK YA TESEKKUR ETTİĞİ GÜNLERİ BİLİYORUZ.. CEHAPE KAFALILAR

Avatar
Oyumuz HDP e.. 2018-05-08 06:04:13

Emegi sömürülmüs iscinin,topraga küsmüs perisan ciftcinin,siftah yapmadan dükkanini kapatan esnafin,siddet gören kadinlarin,talan edilmis doganin,isten atilan magdurlarin,cezaevine tikilan masumlarin yaralarini ancak HDP sarabilir digerlerini gördük denedik tanidik..

Avatar
ercan_er 2018-05-07 19:04:52

sizde gönülmü var be. terörün dini de olmaz gönlüde. terörü destekleyenlere diyorum. onlar kendilerini bilir.

Avatar
aydın 2018-05-07 20:06:19

ULAN BOP TAŞRONLARI HENDEKLER KAZARAK KASIM VE REFERANDUMU AKP YE NASIL HEDİYE ETİGİNİZİ İYİ BİLİYORUZ .EGER GERÇEKTEN DEMOKRATIZ DİYORSUNUZ PKK A ORDUMUZDUR TERÖR ÖRGÜTÜ DEGİL DEMEKTEN VAZ GEÇİN.YİNE HANGİ TEZGAHI KURACAKSINIZ DEMOKRASİYE

Avatar
Gurbetçi 2018-05-07 21:34:38

Demirtaş efendi önce bu ülkenin adını telaffuz et dilin neden söylemez TÜRK devleti diye burada yanlışsın eğer bu vatanının bireylerinde saygı görmek istiyorsan önce sen bu vatana minnet duygularını dike getir şu andaki şartlar senin için zor şartlardır derimki Allah kimseyi dört duvar arasına düşürmesin bu duruma düşmen birazda siz siyasetçilerin suçu diyorum nedeni dersen önce çizgini belli et arkadaş bu vatanının bir bireyi olarak sen hiç bir zaman yaşadığın ülkeyi parçalamak için yıllardır var olan terör örgütü pkk la iş birliği içinde olmamalıydın iki sana verilen bu fırsatı çok iyi eleyip sık dokuyarak bu vatanda yaşayan Kürt kardeşlerimiz için var gücünle hiç bir örgütün ve grubun tesiri altında olmaksızın isteklerini dile getirmen tabi bu istekler akla uygun olmalı Abdürst istekler olmamalı yani özerk devletiymiş Yok eyaletmiş bunlar vatanın bölünmesi anlamına gelir işte bu yüzden sana TÜRK milleti sıcak bakmıyor değiş arkadaş değiş bu istekler hiç bir Zaman gerçekleşmez önünü gör artık arkandan gelen halka doğruyu göster bak o zaman bir şeylerin değiştiğini göreceksin