Fındık kabuklarını asla çöpe atmayın. 1 tanesi bile mucizeymiş. Kimse anlatmamıştı

Fındık kabuklarını asla çöpe atmayın. 1 tanesi bile mucizeymiş. Kimse anlatmamıştı

Fındık kabuklarını çöpe atıyorsanız asla atmayın. Bakın fındık kabukları ne işe yarıyor

Fındık kabuklarını asla çöpe atmayın. 1 tanesi bile mucizeymiş. Kimse anlatmamıştı. Evet, fındık kabuklarının aslında pek bilinmeyen faydaları var. 

Fındık kabukları, içerdikleri antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını destekler. Antioksidanlar, cildin serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur ve cildin genç ve sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca, fındık kabukları ciltteki iltihaplanmayı azaltabilir ve akne gibi cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, fındık kabukları toprak için de oldukça faydalıdır. Toprağın mineral içeriğini zenginleştirerek bitkilerin daha sağlıklı büyümesini sağlar. Aynı zamanda toprağın nem tutma kapasitesini artırarak bitkilerin sulama ihtiyacını azaltır.

Fındık kabukları ayrıca evde kullanabileceğiniz doğal bir temizleyici olarak da kullanılabilir. Özellikle yağlı yüzeyleri temizlemek için etkili bir yöntemdir. Ayrıca, fındık kabukları kokuları emme özelliğine sahiptir, bu nedenle buzdolabı veya ayakkabı dolaplarında kötü kokuları absorbe etmek için kullanılabilir.
200963.jpg

FINDIK KABUĞU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Fındık kabuğunun üzerindeki zirai kimyasalların, toz ve kirin gitmesi için fındık kabuklarını öncelikle güzel bir şekilde yıkayın. Sonrasında bir litre suyun içine bir avuç kadar fındık kabuğu ilave edip on dakika kadar kaynatın. Daha sonra ocaktan alıp yine on dakika demlenmesi için bekleyin. Süzdüğünüz çayı bardağa alarak yine isteğe bağlı olarak bal ilave edebilirsiniz. Fındık kabuğu çayını günde sadece iki fincan tüketmek uygundur. Fındık kabuğu çayını dilerseniz 1 dilim limonla lezzetlendirebilirsiniz. Böylelikle çayın şifasını ikiye katlamış olursunuz

 

İlgili Haberler