VİDEO | Atatürk mirasına yabancı sermayenin el koymasına yurttaşlar ne dedi?

VİDEO | Atatürk mirasına yabancı sermayenin el koymasına yurttaşlar ne dedi?

Yurt 28 Temmuz'da, "THK'ya OdeaBank kumpası" dosyasını açmıştı. Toplumsal TV, yurttaşlara 'kumpası' sordu. Yurttaşlar kuruma verilen dolar kredi faizi oranın çok fazla olduğunu, bunun kurum gayrimenkullerinin 'peşkeş' çekilmesi adına yapıldığını ifade etti.

Yurt Haber Merkezi

OdeaBank'ın Türk Hava Kurumu'na yüzde 28'lik faizle dolar verdiği ve böylelikle kurumca ipotek ettirilen gayrimenkullerden kar sağladığı ortaya çıkmıştı.

Youtube kanalı üzerinden yayın hayatına başlayan Toplumsal TV, konuyu yurttaşlara sordu. İşte o video: 

NE OLMUŞTU?
Türk Hava Kurumu'nda 'peşkeş' tartışmaları sürerken, 1 Kasım 2012 tarihinde Türkiye'de ilk şubesini açan, Afrika-Lübnan merkezli Bank Audi sermaye grubuna ait OdeaBank'ın, kuruma yüzde 28 faizle dolar üzerinden kredi verdiği ortaya çıktı.  Dünyada neredeyse görülmemiş düzeyde bir faiz oranıyla açılan ve Dolar (USD) üzerinden kurumun yöneticileri ve banka arasında imzalanan kredi anlaşmasında, geri ödeme faizi yüzde 28 üzerinden hesaplandı. Kurum yüzde 28 faizle aldığı krediyi ödeyemeyecek duruma gelince de, bankaya kredi karşılığı ipoteklenen ve Mustafa Kemal Atatürk'ün mirası olan THK'ya ait gayrimenkullere, bankanın haciz yolu açıldı. Böylelikle OdeaBank, hem kuruma ait mülkte yer alan kiracılardan kira tahsil etme, hem de kurumdan borç ödemesi talep etme hakkı elde etti. 

Durum böyle olunca, bu akıl dışı 'kredi' hamlesi, kuruma ait gayrimenkullerin kiralandığı kişi ve kurumları da zor durumda bıraktı. YURT'un ulaştığı bilgilere göre, kuruma ait gayrimenkullerin kiralandığı şirketlerden memnun kalmayan ve kredi anlaşmasından sonra kurumda yönetimi devralan kadro, kiracı şahıs ve şirketleri arada bırakmak adına borç ödemelerine yönelik herhangi adımda bulunmadı. OdeaBank'ın ve bahse konu anlaşmayı yabancı sermaye ile işbirliğine giderek imzalayan dönemin yönetiminin, ranta alabildiğine açık bu mirasın, yüksek faiz oranlı kredi ile satışa çıkarılmasını beklemekte olduğu anlaşılıyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi mirası olarak kabul edilen ve maddi anlamda kuruma büyük kazanç sağlayabileceği bilinen, üzerinde 2005 yılında yap-işlet modeliyle ihale sonucu kiralanan ve Keskin Holding yönetimindeki otel bulunan Tayyare Apartmanları kiralanmış, sonraki başkanlardan Kürşat Atılgan başkanlığında da 'yolsuzluk' konusu olarak ele alınmıştı. Atılgan, söz konusu mülkün 'peşkeş' çekildiğini düşünerek kiralama işleminin meşru olmadığını öne sürmüş, iptali için 'kira ödemediklerini', Keskin Holding'in kiracısı konumundaki şahıs ve kurumlara da şirkete kira ödememeleri konusunda telkinde bulunduğunu ifade etmişti. 

İlgili haberler: 

YURT, 'Atatürk'ün mirasına OdeaBank kumpası' dosyasını açıyor! 

THK'ya kumpas dosyasında varan bir: Vakfın paraları çar çur edilmiş! 

Gürsel Tekin'den THK krizi açıklaması: Cumhurbaşkanı gerekeni yapmalıdır 

Eski THK Başkanı Atılgan'dan sert çıkış: Bu çamur bana yapışmaz! 

THK’da neler oluyor - Kimin eline kelepçe vurulacak? 

Eski THK Başkanı Atılgan'ın iddialarına Keskin Holding'ten yanıt