81 ilde yeni düzenleme! Miras paylaşımında artık en çok payı o evlat alacak

81 ilde yeni düzenleme! Miras paylaşımında artık en çok payı o evlat alacak

Miras paylaşımında istisnai durumlarda, bazı çocuklar mirastan pay alamazken bazı çocuklar ise mirastan daha fazla pay alabilmekteler. Miras düzenlemesinde yeni düzenleme gündeme geldi. İşte o düzenlemenin detayları

Miras paylaşımı konusunda yaşanan istisnai durumlar, bazı çocukların mirastan yeterli payı alamamasına ya da bazı çocukların diğerlerine göre daha fazla miras payı almasına sebep olabilmektedir. Bu durumda adaletin sağlanması ve herkesin hak ettiği payı alabilmesi için miras düzenlemeleri oldukça önemlidir. Son zamanlarda gündeme gelen yeni miras düzenlemesi de bu doğrultuda önemli adımlar atmaktadır.
 

Kamusonhaber.com.tr'deki habere göre; Türk Medeni Kanunu 510. Madde hükmü uyarınca mirasçının miras bırakana ya da yakınlarına karşı ağır bir suç işlemesi ya da mirasçının miras bırakana veya aile üyelerine karşı aile hukukundan kaynaklanan görevlerini önemli ölçüde yerine getirmemesi halinde mirastan çıkarılabilir. Miras bırakanın ölümüne doğrudan veya dolaylı olarak neden olan çocuk, mirastan yasal olarak mahrum bırakılabilir. Bu durumda, diğer kardeşler mirası aralarında paylaşabilir.

O EVLAT DAHA FAZLA MİRASTAN PAY ALIR

Bir kişi, mal varlığının paylaşımında çocukları arasında farklı oranlar belirlemek istiyorsa, bu isteğini resmi bir vasiyetname ile ifade edebilir ancak burada dikkate alınması gereken önemli bir kural bulunuyor. Miras bırakacak kişi, mal varlığının yarısını çocukları arasında saklı pay olarak ayırmalıdır. Kısaca miras bırakan çocukları arasında miras paylaşım oranlarını değiştirebilir. Mirasın yarısını bir çocuğuna bırakabilir bir diğer yarısı ise saklı pay olarak kabul edilir ve bu kısım diğer çocuklara eşit olarak paylaştırılır. 

ekran-goruntusu-2023-09-11-081802.jpg

MAHKEME KARARIYLA GEÇERSİZ KILINABİLİR

Saklı pay, miras bırakanın ölümünün ardından dahi vasiyetname ile başkasına devredilmesi mümkün değildir. Mirasçı, mirasının kalan bir diğer yarısını bir çocuğuna bırakarak kardeşler arasında farklı oranlarda miras paylaşımı yapabilir. Ancak, bu oranın diğer kardeşlerin saklı paylarını ihlal etmemesi gerekir. İhlal etmesi durumunda ise mahkeme kararıyla vasiyetname geçersiz kılınır. 

MİRASÇININ ÇOCUĞU YOKSA MİRASI KİME KALIR?

Miras dağıtımında, mirasçının alt soyu yani çocuğu ve torunu yoksa mirasçının mirası, ölen kişinin yakınlarına bir zincir şeklinde bakılır ve ona göre paylaştırılır.

İlgili Haberler