Soğanla ilgili gerçek. Dikkat edilmeliymiş! 1 dilimi bile ilerletiyor

Soğanla ilgili gerçek. Dikkat edilmeliymiş! 1 dilimi bile ilerletiyor

Beslenme uzmanlarından midesi hassas olanlara dikkat çeken soğan uyarısı. Uzmanlara göre 1 dilim yemek bile midedeki yanmayı ilerletiyor.

Mide yanması çok ciddi bir sorun. Mide yanması olanların bazı besinlerden uzak durması gerekiyor. Özellikle şifa deposu soğan midesi hassas olanlara önerilmiyor. Soğansız yemek yemem diyorsanız o halde en azından çiğ soğan tüketmemelisiniz.

MİDEDEKİ YANMAYI ARTIRIYOR

Beslenme uzmanlarına göre soğanı çip tüketmek mide yanması olanlar için çok sakıncalı. 1 dilim yenmesi durumunda bile midedeki yanma artıyor ve oluşan asit yemek borusuna zarar veriyor.

SOĞANDAKİ GÖRMEZDEN GELİNEN TEHLİKE

Öte yandan soğanın dilimlenir dilimlenmez hemen tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Yapılan araştırmalar, çiğ bir şekilde doğranan soğanların saklama kaplarında buzdolabının içinde muhafaza edilse bile bakteri oluşturduğunu gösteriyor. Yanlış bir şekilde tüketilen soğanın, vücudun enfeksiyon kapmasına hatta gıda zehirlenmesine bile yol açabileceği belirlendi.

onions-1228362-960-720-001.jpg

Ensonhaber'de aktarılanlara göre; Eğer soğan yanlış bir şekilde tüketilirse vücudun enfeksiyon kapmasının yanında gıda zehirlenmesine bile sebep olabiliyor. Ayrıca yarım kalmış bir soğanın ertesi gün yenmesi veya yemeklere konması da tehlike oluşturuyor. Öyle ki bu durum zehirlenmelere kadar gidebiliyor.

Artıyorsa evin bir odasına koyabilirsiniz.

Eğer doğradığınız soğanlar artıyorsa, bu sebeple evin bir bölümüne koyarak havadaki mikropları öldürme amaçlı kullanmak daha faydalı olabilir.

Soğanın 10 Zararı

1. Sindirim Problemleri: Soğan, sindirim sistemini hassas olan kişilerde gaz ve şişkinlik gibi sindirim problemlerine neden olabilir.

2. Alerjik Reaksiyonlar: Bazı insanlar soğana karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir ve ciltte kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

3. Mide Rahatsızlıkları: Soğanın asidik yapısı, mide rahatsızlığı olan kişilerde yanma ve ekşime gibi şikayetlere neden olabilir.

4. İshal: Bazı insanlar soğan tükettikten sonra ishal problemi yaşayabilirler.

5. Kötü Nefes: Soğanın tüketilmesi sonrasında kötü bir nefes kokusu oluşabilir.

6. Kan Şekerini Etkileme: İçerdiği yüksek şeker oranı nedeniyle, diyabet hastalarının kan şekerini olumsuz etkileyebilir.

7. İdrar Yolu Enfeksiyonları: Soğanın asidik yapısı idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir.

8. Ağız ve Boğaz Tahrişi: Bazı insanlarda soğan tüketimi sonrasında ağız ve boğazda tahriş oluşabilir.

9. Kanın Pıhtılaşmasını Etkileme: Soğanın kanın pıhtılaşma sürecini etkilediği bilinmektedir, bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananlar dikkatli olmalıdır.

10. Gözleri Tahriş Edebilir: Soğan doğranırken salgıladığı maddeler nedeniyle gözleri tahriş edebilir ve göz yaşarmasına neden olabilir.

İlgili Haberler