Emeklilikte sistem yine değişiyor! Emekli maaşlarına yapılacak zam güncellemesi belli oldu

Emeklilikte sistem yine değişiyor! Emekli maaşlarına yapılacak zam güncellemesi belli oldu

İktidara yakın Yenişafak gazetesinin duyurduğu habere göre; İş Kanunu'nda yapılacak değişiklikler kapsamında taban aylıkta emeklilik yaşı esas alınacağı bildirildi. Emekli maaşları bundan böyle bu sisteme göre güncellenecek

İktidara yakın Yenişafak gazetesinin duyurduğu habere göre, İş Kanunu'nda yapılacak değişiklikler kapsamında taban aylıkta emeklilik yaşı esas alınacak. Bu değişiklikle birlikte emekli maaşlarının hesaplanmasında emeklilik yaşı önemli bir kriter haline gelecek. Mevcut sistemde emekli maaşları, prim ödeme süresi ve ödenen prim miktarı gibi faktörlere dayalı olarak hesaplanmaktaydı. Ancak yapılan değişiklikle birlikte taban aylıkta emeklilik yaşı esas alınarak emekli maaşları bu sisteme göre güncellenecek.
 

İş Kanunu’nda yapılacak değişiklikler doğrultusunda emeklilik hakkı ve yaşı yeniden tanımlanacak. Bu kapsamda, taban aylıkta emeklilik yaşı esas alınacak. 

İktidara yakın Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; emekli kök aylığının en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira bandına çıkarılması için çalışmalara hazirandan önce başlanması planlanıyor. Üzerinde durulan formüllerden biri de vatandaşın emekli olduğu yaşa göre taban aylığın belirlenmesi oldu.  

Söz konusu düzenleme eğer uzlaşıya varılırsa çalışma hayatını tekrar kurgulaması öngörülen yeni İş Kanunu’na eklenecek. Bu kapsamda emeklilik hakkı ve yaşı gibi olguların da silbaştan tanımlanabileceği ifade edildi.

228253.jpg

Emeklilere, sigorta primi ve sigorta gün sayısından bağımsız olarak emekli olunan yaşa göre standart taban aylık bağlanması sağlanmasını amaçlayan seçenek de masada. Bu seçeneğin benimsenmesi halinde, emeklilik için gereken sigorta gün sayısı ve pirim ödemelerinden bağımsız olarak emekli olunan yaşa göre en düşük emekli maaşı tabanı belirlenecek. 

Emekli olan kişi bu tabanın altında maaş alamayacak. Yani 59 yaşında emekli olan bir vatandaş en düşük 17 bin lira emekli maaşı alacak. Bu rakam sigortalı çalışma süresi ve prim ödemesi gibi etkenlerle daha da artabilecek.  

Edinilen bilgiye göre, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, emeklilerin taban aylıklarını 10 bin liraya yükseltmek için de düğmeye bastı. Yeni düzenleme ile en düşük emekli kök aylığı 10 bin liraya çıkmış olacak. 

Düzenlemenin haziran öncesi hayata geçirilmesi öngörülüyor. Temmuzda enflasyon farkı alacak olan emeklilerin arasında makas farkının ortadan kalkması hedefleniyor.  

Düzenleme gerçekleşirse 10 bin liranın altında emekli aylığı alan 6,5 milyondan fazla emekli, zammını 10 bin lira üzerinden alacak.

İlgili Haberler